Elektro Tech

Mi van a tévéképernyőn?

A LED-világítással rendelkező LCD-készülékek domináltak a tévék piacán, de a képernyőtechnológiák és a qled erősödtek. Különösen az exkluzívabb modellek között. Így működnek a különböző képernyőtechnikák.

LCD LED

Az úgynevezett LED TV az LCD technológia továbbfejlesztése. A LED TV LCD kijelzővel rendelkezik, amely folyadékkristályokból áll. Ezután a képernyőt hátulról olyan LED-ek világítják meg, amelyeket vagy a TV szélén (élvilágítással), vagy közvetlenül az LCD panel mögött (háttérvilágítással) helyeznek el.

A technológia használata olcsóbb, mint az OLED, de vannak hátrányai, például a gyengébb feketeség és a kontraszt.

QLED / QUANTITY

DOT SCREENS A mennyiségi pont képernyők az LCD TV-k továbbfejlesztését jelentik. A képernyő háttérvilágítással rendelkezik, de az LCD panel mögött nanométer méretű félvezető kristályokból álló szűrő található.

Mérettől függően a pontok vörös, zöld vagy kék fényt bocsátanak ki. Jobb fényerőt és teltebb színeket biztosít, mint a hagyományos LCD-k.

Samsung technológiájának verzióját qled- nek hívják . De más gyártók is kvantumpontokat használnak.

OLED

OLED TV képernyőknek nincs szükségük háttérvilágításra. Ehelyett egy szerves anyagot (szénalapú) használnak, amelyet különféle színek világítanak meg, amikor energiát kapnak.

A technológia drágább, de annak az előnye, hogy minden egyes pixelt külön be- és kikapcsolhat. Mélyebb feketeséget és nagyobb kontrasztot biztosít, mint az LCD képernyők. Az OLED panelek vékonyabbak is lehetnek, mivel a háttérvilágítás kimarad.

Mit jelent az összes kifejezés és rövidítés?

  • Intelligens TV: Olyan csatlakoztatott tévék gyűjtőneve, amelyek például alkalmazásokat tölthetnek le és tartalmat tekinthetnek meg a streaming szolgáltatásokból anélkül, hogy külön dobozok lennének csatlakoztatva.
  • Operációs rendszer: Az okostelefonokhoz hasonlóan a modern tévéknek is van grafikus felülettel rendelkező operációs rendszere. Gyakori példa erre a Samsung Tizen, az LG WebOs és az Android TV.
  • 2K, Full HD, 4K és 8K: A TV felbontását pixelben mérik. A 2K 2048×1080, Full HD 1920 x 1 080 képpontot produkál, míg a 4K TV felbontása 3840 x 2160 képpont. A 8k 7680 x 4320 képpontot produkál, négyszer több pixelt, mint a 4K.
  • Ultra-hd: 4k UHD (2160p) és 8k UHD (4320p) TV-formátum. A hd-tv formátum utódja.
  • LCD LED: A LED TV LCD kijelzővel rendelkezik folyadékkristályokkal, ahol a pixeleket LED-ek világítják meg. A technológia olcsó, de gyengébb feketeséggel és kontrasztokkal rendelkezik, mint az oled.
  • OLED: OLED TV-n minden egyes képpont megvilágítható. Ezt egy olyan szerves anyagréteg teszi lehetővé, amely feszültség alatt különböző színeket ad.
  • Mini-led: Az LCD-technológia továbbfejlesztése több és kisebb fényforrással, mint egy LCD-képernyő. Világosabb háttérvilágítású, nagyobb kontrasztú és jobb feketeségű képernyőket biztosít.
  • Hdr, Nagy dinamikatartomány: Alapértelmezés, amely metaadatokat használ a jobb kontraszt és a színskála, valamint a valósághűbb színek számára jelenetenként, lejátszás előtt. Általános technológiák a nyílt szabványú HDR10 és a Dolby Vision, amelyek ehelyett folyamatosan metaadatokat küldenek.
  • Dolby Atmos és DTS: Új szabványok a térhatású hangzáshoz, amelyek a hagyományos 5.1 vagy 7.1 hangrendszereken alapulnak, de két vagy négy mennyezeti hangszórót adnak hozzá.
  • Hdmi: szabványos hang- és képátvitel például egy digitális doboz és a TV-k között egyetlen kábelen. Az új HDMI 2.1 támogatja a 8k felbontást másodpercenként 60 autóban (60 Hz).
Asztali nézet